Categories
Balın Yapısı ve Özellikleri

Balarılarının yaşamlarındaki döngüyü incelediğimizde tanık olduğumuz muhteşem ahenk, çalışma disiplinleri, ürettikleri peteklerin inanılmaz düzeni, aralarındaki iletişim gerçekten insanı şaşırtacak bir düzendir. Arının tüm yaşamında toplamda sadece bir çay kaşığı kadar üretebildiği bal için tüm dünyanın etrafını gezmek kadar yol kat etmesi ve yolculuğu sırasında sayısız bitkiden yararlanması, ürettiği ürünün ne kadar değerli olduğunu bizlere göstermektedir.

Balın bilinen tarihinden bu yana, baldan daha tatlı ve saf olabilecek bir yiyecek daha bulunamamıştır. Bileşimindeki meyve şekeri sofra şekerinden, şeker kamışından daha tatlıdır ve sofra şekeri gibi tek bir tada sahip değil, çeşidine göre farklı farklı birçok lezzete sahiptir. Sofra şekerinden farklı olmasının en önemli sebeplerinden biri yeryüzündeki çok çeşitli meyvelerin ve bitkilerin saf kokularını Güneş ışığıyla sentezlemesinden gelmektedir.

Gelişen teknolojiyle; artan nüfusa besin kaynakları yaratmak için türlü oyunlarla sağlığımızı etkileyen, genetiği değiştirilmiş organizmaları sofralarımıza sunan, insan sağlığını hızlı bir şekilde çıkmaza sokan endüstriden kendinizi ve ailenizi korumak için yapmanız gereken daha doğal ürünlere yönelmektir. Öyle ki arı ürünlerine de sıçramış olan bu organizmalardan sakınmak için çok dikkatli davranmanız gerekiyor. İstanbul Bal Evi’nin sizin için ürettiği doğal arı ürünleri, %100 sağlık testlerinden geçmiş gerekli tüm belgeleri doğallığı sayesinde elde etmiştir. Kendimizin yemeyeceği hiçbir ürünü siz müşterilerimizle paylaşmama ilkesiyle ilerlediğimiz bu yolda sağlığınız için çalışmaya devam ediyoruz. İnsanoğluna sunulan bu doğal şifa ve lezzet kaynağı ile sağlıklı bir yaşama adım atarak bu mucizevî ürünün sayesinde sağlığınızı korumak gelecek günlerde sağlık sıkıntısı yaşamamak için ürünlerimizi güvenle tüketebilirsiniz.