Categories
Balın Yapısı ve Özellikleri

Bal, üretimi çok emek gerektiren özel bir besin maddesi olduğu için kalitesine etki eden pek çok husus vardır. Birçok işlemden geçirilip sofralarımıza gelen balı üreten firmanın bu kurallardan bir tanesini bile gözden kaçırması balın kalitesini düşürmektedir. Bal hasadından sonra uygulanan saklama ve depolama işlemleri büyük bir titizlikle yapılmalıdır. Depo edilme süresi, depolandığı ortamın sağlık kriterleri, balın nem oranı, ısıtılma işlemleri gözden kaçırılmayacak, uzmanlık gerektiren unsurlardır.

Bir yıl uzunluğunda saklanan balların yüksek miktarda nem, kül, azot, düşük pH ve bileşik halde bunan şekerler barındırdığı gözlemlenmiştir. Özellikle açıkta kalan bal için şekerlenme ve fermente olasılıkları yüksektir.

En çok dikkat edilmesi gereken durumlar ise hasat sırasında uygulanan ısı işlemi, nem oranı seviyesi ve depolamadır. Kristalizasyonun başlangıcı; hasat zamanı balın içerdiği glikoz kristalleri, polen-toz miktarlarından kaynaklanmaktadır. Balın istenmeyen maddeler barındırmaması için süzme işleminin çok iyi yapılması gerekir. Yoğunlukları farklı oranlara sahip maddelerin balda gerekli miktarlarda bulunabilmesi ve hava kabarcıkları oluşmaması için dinlendirme işleminin doğru bir şekilde yapılması gerekir.